پیمان ولایت

یک وبلاگ با موضوعات مذهبی

آرم جمهوری اسلامی ایران

آرم جمهوری اسلامی ایران

 

آیا می دانید که طراح نشانه و پرچم جمهوری اسلامی ایران چه نام دارد؟ در اینجا توجه شما را به مصاحبه ای که مجله « پاسدار اسلام » در سال 1362 با طراح پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران ترتیب داده بود جلب می نماییم.

فرصتی دست داد که با جناب آقای « مهندس ندیمی » طراح آرم جمهوری اسلامی ایران گفتگوی مختصری داشته باشیم. از ایشان می خواهیم تاریخچه ای از چگونگی پیدایش آرم جمهوری اسلامی را از ابتدا و طی مراحل تکاملی آن توضیح دهند.

-پاسخ سؤال شما به صورت خیلی اجمالی بدین قرار است:

ایده چنین کاری از پیش از انقلاب در ارتباط با تفسیری که از سوره حدید در یکی از درسهای مذهبی شنیدم در ذهنم کاشته شد. از آن بحث چنین دریافتم که حکومت اسلامی از دیدگاه قرآن دارای سه بعد یا پایه اساسی است ، یعنی « کتاب » ، « ترازو » و « آهن » و یا به عبارت قرآنی « کتاب » ، « میزان » و « حدید » ، و اینکه هر جامعه ای هر یک از این سه بعد یا پایه را کم داشته باشد راهش به فلاح نیست. این نقطه شروع در ذهن من بود تا اینکه پس از پیروزی انقلاب و در اوایل آن ، حضرت امام آن سخنرانی تاریخی را ایراد فرمودند و در آن خواستار جدی عوض شدن نشان و علامت کشور شدند و به صراحت عنوان کردند که شیر و خورشید باید عوض شود. پس از سخنرانی مزبور من طرح قضیه را جدی تر گرفتم و روی آن سیاه مشقهایی که از قبل داشتم به طور جدی کار را شروع کردم.طرح کلی آرم جمهوری اسلامی

 

در نهایت طرح موجود آماده شد که یک نسخه از آن را به دفتر امام در قم فرستادم . البته پس از سخنرانی امام در مورد تعویض آرم ، مسابقه ای برای طرح نشان و آرم جمهوری اسلامی توسط دولت در مطبوعات مطرح گردید که به دنبال آن نسخه ای از طرح آرم را نیز برای نخست وزیری که عهده دار برگزاری مسابقه بود فرستادم.

در مرحله اول طرح دیگری انتخاب و اعلام شد و در یک سری از اسکناس ها نیز به چاپ رسید. در واقع مساله مختومه بود تا این که یک شب قبل از چاپ شدن طرح در روزنامه ها آقای رفسنجانی تلفن زدند و فرمودند : « این طرح در شورای انقلاب تصویب شده و به تنفیذ حضرت امام نیز رسیده است و بهتر است خود شما روی طرح کل پرچم هم کار کنید. »

در قانون اساسی آمده است که پرچم رسمی ایران به رنگهای سبز و سفید و سرخ و با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار « الله اکبر »  است. یعنی می بایست علاوه بر این آرم شعار الله اکبر نیز در پرچم وجود داشته باشد و به همین دلیل از من خواسته شد که طرح پرچم را هم آماده و به شورای انقلاب ارائه دهم . پس از آن در ارتباط با دبیر شورای انقلاب چندین طرح برای پرچم آماده کردم و تحویل دادم که در نهایت طرح فعلی در شورای انقلاب به تصویب رسید و اعلام شد.

 

این تاریخچه بسیار فشرده ای بود از به وجود آمدن این آرم . البته کلیه مشخصات هنری و فنی آرم و پرچم در جزوه ای که توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به عنوان استاندارد پرچم جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده درج شده است که در دسترس می باشد.

پرچم جمهوری اسلامی ایران

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۶ساعت 21:18  توسط جویندگان دریا  |